דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
לימודים לתואר בוגר

תכנית הלימודים לתואר בוגר במדעים ביו-רפואיים (B.Sc.Med)

הלימודים לתואר ראשון "בוגר במדעים ביו-רפואיים" נמשכים שלוש שנים, ומטרתם להקנות לבוגרים ידע נרחב בביולוגיה של האדם. החל משנת תשע"ו מופעלת תכנית לימודים חדשה וייחודית לחוג למדעים ביו-רפואיים. התכנית משקפת את הזיקה בין מחקר ורפואה ומטרתה לחשוף את הסטודנטים למגמות החדשות במחקר הביו-רפואי כבר בשלבים הראשונים בלימודי הבוגר ולפתוח בפניהם מגוון רחב של אפשרויות לעתיד.
בנוסף לקורסי יסוד המקנים ידע במגוון רחב של כל תחומי הביולוגיה, התכנית החדשה מאפשרת לסטודנטים להעמיק את ידיעותיהם בתחום אחד מתוך חמישה: "חקר המוח", "מיקרואורגניזמים ומערכת החיסון", "סרטן ומחלות מטבוליות", "גנטיקה וגנומיקה", ו"ביולוגיה של האדם". כמו כן, ניתנת לסטודנטים האפשרות להשתלב כבר משנה א' במחקר מדעי פעיל באחת ממעבדות המחקר של מורי החוג במגוון תכניות כמו "פרויקט קיץ" וקורס "התנסות מעבדתית".
לימודי התואר הראשון בחוג מעניקים לסטודנטים כיווני המשך רבים ומגוונים: לימודים לתואר שני ושלישי בתחום מדעי החיים והרפואה במוסדות להשכלה גבוהה בארץ ובעולם, לימודים במסלול ייעודי המשלב רפואה ומחקר (PhD/MD), הסבה ללימודי רפואה במסלולים הארבע- שנתיים, לימודי המשך בעלי אופי מעשי כדוגמת: וטרינריה, ייעוץ גנטי וביוטכנולוגיה, השתלבות במעבדות מחקר ובמעבדות דיאגנוסטיות בבתי-חולים, בקופות-החולים, משרד הבריאות ובתעשיות הביוטכנולוגיות, הצטרפות לתכנית ההכשרה למורים בהוראת מדעי הטבע בבתי ספר תיכוניים, וכן השתלבות בתפקידי הנהלה במוסדות ובארגונים שנדרשים בהם רקע וידע קדם רפואי.
החל משנת הלימודים תשע"ח מספר נקודות הזכות (נ"ז) הנדרש לתואר הבוגר עומד על 145 . התכנית כוללת קורסי חובה לכלל הסטודנטים בחוג בהיקף הקרוב ל- 100 נ"ז, קורסים במסגרת דגש הלימוד הנבחר , קורסי בחירה אחרים וקורסים מתכנית "אבני פינה". (לסטודנטים שהתחילו את לימודיהם לפני תשע"ח, מספר נקודות הזכות הנדרש לתואר הבוגר עמד על 150, כאשר שקלול ציון הבוגר נעשה מכ- 93% נ"ז הטובות ביותר מתוך 100% הלימודים לתואר)

לימודי החובה בשנה א'

כוללים קורסים ממקצועות מדעי הטבע הבסיסיים (כימיה, פיזיקה, סטטיסטיקה, מתמטיקה ומדעי המחשב) וקורסים בסיסיים במבנה גוף האדם (אנטומיה), ביולוגיה של האדם, ביוכימיה, גנטיקה ומעבדה בגנטיקה וביוכימיה של חלבונים.
לתלמידי שנה א' מומלץ לרכוש באופן עצמאי שליטה ומיומנות בתוכנות MS Office (Word, Excel ו-Power Point), טרם תחילת לימודיהם, או במהלך שנה א', משום שבמסגרת הלימודים יידרשו להגיש עבודות מודפסות, מצגות וכד'.
צוות חוות המחשבים בפקולטה לרפואה יסייע לתלמידים המבקשים עזרה.
ככלל, יתבצע הטיפול האדמיניסטרטיבי בתלמידים בפקולטה לרפואה, אך הבקשות והטיפול בקורסים של הפקולטה למתמטיקה ולמדעי הטבע (פטורים מקורסים על סמך לימודים קודמים) תועברנה למזכירות הפקולטה למדעי הטבע, באמצעות מזכירות החוג למדעים ביו-רפואיים.

לימודי החובה בשנה ב'

 כוללים קורסים מורחבים במבנה מוח האדם ותפקודו, ביולוגיה מולקולרית, ביוכימיה מטבולית ופיזיולוגית, מיקרוביולוגיה, היסטולוגיה, אימונולוגיה ושיטות מעבדה.

לימודי החובה בשנה ג'

כוללים קורסים מורחבים בגנטיקה של האדם, פיזיולוגיה מערכתית, פרמקולוגיה, ביולוגיה התפתחותית וביואינפורמטיקה.
משנת הלימודים השנייה תלמידי החוג יבחרו באחד מחמישה הדגשי לימוד:
  • חקר המוח
  • מיקרואורגניזמים ומערכת החיסון
  • סרטן ומחלות מטבוליות
  • גנטיקה וגנומיקה
  • ביולוגיה של האדם
בכל הדגש הסטודנטים ילמדו קורסי חובה וחובת-בחירה בהיקף של 20 נ"ז לפחות. קורסי החובה בהדגש אחד פתוחים לתלמידי ההדגשים האחרים כקורסי בחירה. להשלמת הנקודות לתואר התלמיד יבחר קורסי בחירה מרשימת הקורסים של החוג, המציעה מגוון רחב ומעשיר של קורסים מענפי מדעי הטבע, מדעי החיים והרפואה.
כל תלמידי החוג מחויבים במסגרת התואר ללמוד 8 נ"ז מתכנית "אבני פינה"
במהלך הלימודים יוכלו הסטודנטים להשתלב במחקר מדעי פעיל באחת ממעבדות המחקר של מורי החוג במגוון תכניות כמו "פרויקט קיץ" החל משנה א' וקורס "התנסות מעבדתית" המתקיים בשנה ג'.
למידע מפורט על כל הקורסים של התואר ניתן להיכנס לשנתון הקורסים של האוניברסיטה
תנאי מעבר לשנה מתקדמת יותר - ציון עובר (60) בכל קורס ובכלל זה, בכל המטלות של כל קורסי החוג (אלא אם צוין אחרת בגוף הקורס) וציון משוקלל של סך כל הקורסים בממוצע של 60 לפחות.
לידיעה: כל שנה חלה על התלמידים חובת השתתפות והצלחה בבחינות בכל קורסי החובה של אותה שנה.
לפירוט על הדרישות לסגירת התואר או המעוניינים במידע נוסף מוזמנים לפנות אל מזכירות החוג למדעים ביו-רפואיים בטלפון 02-6758186 , 02-6757526 ובדוא"ל laurabr@savion.huji.ac.il
סטודנטית מסתכלת במיקרוסקופ
לאתר ההרשמה
website by Bynet Software Systems