דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
תואר מוסמך עם התמחות בבריאות וסביבה (MPH)
כיצד משפיעה הסביבה על בריאות האדם? מה הקשר בין בריאות האדם לבין גורמים סביבתיים כמו זיהום אוויר, מים וקרקע, חומרי הדברה, שינויי אקלים ועוד על פני מעגל החיים? איך איכות האוויר משפיעה על בריאות תושבי חיפה, כריית פוספטים על תושבי ערד, שינויי האקלים על התפרצות מגיפות ומתווה הגז על בריאות כולנו? בעשורים האחרונים חלה התפתחות מרשימה בחקר השפעות סביבתיות על בריאות האדם והבנה כי זהו תחום מרכזי לאנושות במאה ה – 21, הנמצא בחזית המדע. חשיבות מחקרים אלו היא רבה, הן בהיבטים המדעיים והבנת תהליכי התפתחות מחלות והשפעות ביולוגיות על האוכלוסייה, והן ברמה הציבורית ובקביעת מדיניות המשפיעה על הדור הנוכחי ועל הדורות הבאים.
התפתחות זו מצריכה שיתופי פעולה בין תחומיים המשלבים את מדעי הבריאות עם מדעי הסביבה.
אם את/ה רוצה לחקור שאלות מרתקות וחשובות לכולנו ולשלב מחקר ומדיניות בין-תחומיים ובעלי השפעה על בריאות הציבור - מקומך איתנו בתכנית הייחודית לתואר שני בבריאות הציבור עם התמחות בבריאות וסביבה. התכנית תתן מענה לצורך ההולך וגובר במומחים ישראלים בבריאות וסביבה באקדמיה, במשרדי ממשלה, בארגונים ציבוריים ופרטיים ובחברות.
כמוסד אקדמי מוביל מחויב ביה"ס למצוינות במחקר והוראה, ומקיים שיתופי פעולה בין-תחומיים בבריאות וסביבה עם חוקרים מובילים בארץ ובעולם. בין היתר מתקיימים שיתופי פעולה הדוקים עם בית הספר המתקדם ללימודי הסביבה ועם מרכז המצוינות למחקר בחקלאות, בריאות וסביבה המשותף לבית הספר ולפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה ע"ש רוברט ה. סמית.
מטרה
מטרת הלימודים היא להכשיר מומחים רחבי-אופקים בבריאות הציבור בעלי התמחות במדעי הסביבה אשר תאפשר להם להוביל מחקרים ופעילות בתחום בריאות הסביבה ולעבוד בצוותים משותפים עם מומחים ממדעי החיים, מדעי הטבע, מדעי החברה, חקלאות ועוד.
קהל היעד
בעלי תואר ראשון או שני בכל תחום ובפרט באחד מהתחומים הבאים: מקצועות הרפואה / מדעי הבריאות, מדעי הסביבה, מדעי החיים, מדעי הטבע, סטטיסטיקה או מדעי החברה, המעוניינים להתפתח כמומחים רחבי אופקים בבריאות הציבור בעלי הבנה במדעי הסביבה, אשר תאפשר להם להוביל מחקרים ופעילות בתחום בריאות וסביבה ולעבוד בצוותים בין-תחומיים.
תנאי קבלה
דרישות סף: תואר בוגר ומעלה עם ציון של 80 לפחות בלימודי ה"בוגר" ממוסד מוכר להשכלה גבוהה.
הקבלה ללימודים – ע"י ועדת הקבלה.
מסלול התמחות
בוגרי MPH במסלול התמחות בבריאות וסביבה ישלימו את לימודי החובה של תכנית ה-MPH ובנוסף ילמדו את לימודי החובה של ההתמחות. ניתן ללמוד במסלול מחקרי (עם עבודת גמר) או במסלול לא מחקרי. מטרת עבודת הגמר היא לתת לסטודנט/ית הזדמנות להתנסות בביצוע עבודת מחקר אשר תשלב בין תחומי הבריאות והסביבה. במסלול לא מחקרי יש לעבור מבחן גמר.
ראש מסלול ההתמחות
דרישות לקבלת התואר
במסלול מחקרי: סיום בהצלחה של כל הקורסים (36 נ"ז) ושל עבודת הגמר (כולל מבחן הגנה על התזה). ציון המוסמך מורכב מ-65% ממוצע ציוני הקורסים ו-35% ציון על עבודת הגמר.
במסלול לא מחקרי: סיום בהצלחה של כל הקורסים (44 נ"ז) ושל מבחן גמר.
קורסים
כל תלמיד חייב להשתתף בקורסי מבוא (ללא נ"ז) אשר יתקיימו בשבועיים שלפני תחילת שנת הלימודים.
תלמידי התכנית ירכשו ידע ומיומנות בשיטות מחקר ובמגוון תחומי בריאות הציבור: ביו-סטטיסטיקה ואפידמיולוגיה, ארגון, מנהל וכלכלת בריאות, קידום בריאות וחברה; מרמת האוכלוסייה דרך הפרט ועד לרמה המולקולרית. הלימוד בכיתה רב-תחומית מאתגר ומעשיר. הלימודים בבריאות הציבור יתקיימו בפקולטה לרפואה בקמפוס עין כרם של האוניברסיטה העברית והדסה.
במסגרת ההתמחות ילמדו הסטודנטים קורסים ייחודיים בתחומי הסביבה אשר ניתנים בשיתוף עם בית הספר המתקדם ללימודי סביבה. בקורסים בין-תחומיים אלו משתתפים סטודנטים מכלל התכניות של סביבה המשותפות עם בית הספר המתקדם ללימודי סביבה.
קורסי חובה בבריאות הציבור - כללי (20 נ"ז)
98471
מבוא לבריאות הציבור
(0 נ"ז)
98424
שיטות סטטיסטיות בבריאות הציבור
(4 נ"ז)
98430
אפידמיולוגיה ושיטות מחקר 1
(2 נ"ז)
98405
פיענוח נתונים אפידמיולוגיים
(3 נ"ז)
98406
ארגון ומינהל
(2 נ"ז)
 
קידום בריאות – מבוא
(1 נ"ז)
98806
כלכלת בריאות
(2 נ"ז)
98431
אפידמיולוגיה ושיטות מחקר 2
(2 נ"ז)
98482
קידום בריאות
(2 נ"ז)
98408
היבטים סוציולוגים של בריאות וחולי
(2 נ"ז)
חובה להתמחות במדעי הסביבה (12 נ"ז)
89775
מבוא ללימודי הסביבה
(4 נ"ז)
98409
בריאות העובד והסביבה
(2 נ"ז)
49600
סדנה בין מקצועית לבעיות הסביבה
(2 נ"ז)
40422
גישות למדיניות סביבתית במרחב
(2 נ"ז)
40942
מבוא לממ"ג (GIS)
(2 נ"ז)
מסלול מחקרי (חובה, סך הכל 4 נ"ז):
98448
רגרסיה לוגיסטית
(2 נ"ז)
98437
פגישות מחקר
(2 נ"ז)
בחירה למסלול הלא מחקרי (אחד משניים):
71148
מבוא לכלכלת משאבי טבע וסביבה
(2 נ"ז)
49601
דיני סביבה
(2 נ"ז)
בחירה מתוך קורסי ה-MPH (10 נ"ז)
מלגות
לתלמידים מצטיינים יש אפשרות לזכות במלגות.
יצירת קשר
גב' נעמי כהן, מנהלנית לענייני הוראה ותלמידים, בית הספר לבריאות הציבור ורפואה קהילתית, הפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית בירושלים.
טלפון: 02-6757689 פקס: 02-6435083 מייל: noemiec@savion.huji.ac.il
קישורים למידע נוסף על בריאות וסביבה:
website by Bynet Software Systems