דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
Skip Navigation Linksפקולטה לרפואה > עברית > דף הבית > חדשות > פענוח פעילות מוח של עיוורים עוזר לפתור תעלומות מרכזיות בחקר מוח האדם
חדשות
16/02/2015
פענוח פעילות מוח של עיוורים עוזר לפתור תעלומות מרכזיות בחקר מוח האדם
לא לא    
פענוח פעילות המוח של אנשים עיוורים יכול לסייע בפתרון אחת התעלומות המעניינות ביותר בחקר המוח האנושי: כיצד קרה שלשפה כתובה ולסימנים מספריים יש אזורים ראייתיים ספציפיים ושונים זה מזה במוח - חרף העובדה שסימנים לשפה הומצאו לפני כ- 5500 שנים (זמן אפסי במובנים אבולוציוניים), ומה היה תפקידם של אזורים אלו לפני שנדרשו לפענח שפה ומספרים?
 
מאמר חדש של חוקר הפקולטה לרפואה, פרופ' אמיר עמדי ועמיתיו אשר מתפרסם בימים אלה בכתב העת היוקרתי "Nature Communications", מראה בפעם הראשונה שראייה כלל אינה דרושה להתפתחות אזור המיוחד לסימנים מספריים. המאמר מציע לראשונה את קיומו של דפוס קישוריות מיוחד ושונה בין אזור המספרים לאזורי כמות הנמצאים בצד ימין של המוח, ובין אזור הקריאה לאזורי השפה, הנמצאים בצד שמאל של המוח.
 
מנגנון על בסיס קישוריות קיימת שהתפתחה אבולוציונית למטלות אחרות מאפשר יצירת התמחויות מוחיות מהירות במרווחי זמן קצרים יחסית, ולפיכך יכול להיות כלי עוצמתי בידי המוח, הנדרש להסתגל לסביבה טכנולוגית משתנה. יכולת זאת היא חשובה במיוחד בעידן הנוכחי שמתקרב לסינגולריות - הגדלת הכוח החישובי והתפתחויות טכנולוגיות שמואצות בצורה מהירה בכל שנה.
 
צילום: אייל טואג
website by Bynet Software Systems