דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
Skip Navigation Linksפקולטה לרפואה > עברית > דף הבית > חדשות > חוקרים מהפקולטה לרפואה מצאו דרך נוספת לרתום את המערכת החיסונית למלחמה נגד הסרטן
חדשות
14/04/2015
חוקרים מהפקולטה לרפואה מצאו דרך נוספת לרתום את המערכת החיסונית למלחמה נגד הסרטן
לא לא    
חקר הסרטן התמקד בעשורים האחרונים בהבנת תהליכים בסיסיים במחלה לצורך זיהוי נקודות תורפה שניתן יהיה לנצלן לפיתוח טיפולים חדשים. באופן מסורתי התבססו הטיפולים בסרטן על הקרנות וכימותרפיה. בעשור האחרון נעשו מאמצים רבים לפיתוח של גישות חדשות למלחמה בסרטן על ידי הפעלת המערכת החיסונית כנגד תאי הסרטן. מאמצים אלו נשאו פרי ונמצאו מספר טיפולים המאפשרים למערכת החיסונית לפגוע בתאי הסרטן באופן יעיל מבלי לפגוע ברקמות הבריאות. עם זאת, טיפולים אלה התבררו כיעילים במגוון מצומצם של חולים וברור כי אף שטמון בהם פוטנציאל רב, יש לעבור כברת דרך רבה עד לריפוי מחלת הסרטן.
 
לאחרונה מצאו פרופסור צביקה גרנות מהמחלקה לביולוגיה התפתחותית וחקר הסרטן בפקולטה לרפואה, וד"ר צבי פרידלנדר מהדסה עין כרם כי תאי דם לבנים מסוג נוטרופילים אינם אוכלוסייה אחידה וכי נמצאים בקרבם תאים המעורבים בתהליכים המעכבים את התקדמות הסרטן, כמו גם כאלה המעורבים בתהליכים המקדמים את המחלה. בנוסף, מצא פרופ' גרנות כי הרכב הנוטרופילים בדם עשוי להעיד על מידת ההתקדמות של מחלת הסרטן. ממצאים אלו, המבחינים בין תאים מועילים לבין ומזיקים, מהווים בסיס לגישות אבחוניות וטיפוליות חדשות. בימים אלה בודק פרופ' גרנות את ההשלכות של שינויים בהרכב התאים מתוך כוונה למצוא את ההרכב שיעכב את התקדמות המחלה. בעתיד, כך הוא מאמין, נוכל להוסיף נדבך חדש למלחמה בסרטן על ידי הגדלת מספר התאים המועילים, הנלחמים בסרטן, תוך פגיעה בתאים המזיקים, התומכים בסרטן. במידה ותצליח, גישה טיפולית זו עשויה להוות צעד משמעותי לקראת ריפוי המחלה.
website by Bynet Software Systems