דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
Skip Navigation Linksפקולטה לרפואה > עברית > דף הבית > תא הבוגרים > כתבות > פרס הדיקן לאורי אילן יוזם פרויקט "לביא"
חדשות
27/12/2011
פרס הדיקן לאורי אילן יוזם פרויקט "לביא"
לא לא    
 
פרויקט "לביא"-פרויקט התנדבותי ייחודי להדסה המפגיש סטודנטים לרפואה עם החולים ומשפחותיהם. אורי אילן, שיזם את הפרויקט, זוכה פרס דיקן על הקמת פרויקט זה מספר לנו מעט על כך:
בשנים האחרונות החלה בבית החולים הדסה פעילות התנדבותית ייחודית. פרויקט לביא מפגיש בין סטודנטים לרפואה מהאוניברסיטה העברית יחד עם חולים ומשפחותיהם לכל אורך תקופת אשפוזם.
הסטודנטים המתנדבים מציעים לחולים ולמשפחותיהם את נוכחותם, אוזן קשבת ובעיקר עזרה נפשית יחד עם תמיכה בלתי פוסקת בפעילויות היומיומיות של הצוות הרפואי.  החולים מקבלים הסברים ברורים מה צפוי להם, אילו טיפולים הם עומדים לעבור, דנים בפחדים וחששות ומנסים לעזור בבעיות פרקטיות.
 אורי אילן, סטז'ר לרפואה הקים פרויקט זה עוד בשנתו הראשונה ללימודיו. הפרויקט נקרא ע"ש אורי לביא, חבר ילדות של אורי, שנפטר ממחלה קשה בגיל 23. " למרות בעיות בריאות רציניות ביותר, הוא תמיד שמר על שמחת חיים והיווה למעשה סמל לאהבת אדם ונתינה ללא תנאים. חשבתי שפרויקט זה יכבד את זכרו"
כיצד סטודנט לרפואה מצליח למצוא זמן לרכז פרויקט שכזה?
לאורי, שבקרוב מסיים את הסטאז' בעין כרם, התשובה ברורה: "עשיתי החלטה לשאוף למצוינות לא רק מבחינת הידע האקדמי אלא גם  בבניית הקשר עם המטופל ומשפחתו".
"התחלנו במחלקת מח עצם", משחזר אילן, "והאחות הראשית רותי רדיאנו , הייתה זו שהכניסה אותנו למחלקתה בצורה מסודרת. במהרה יצרנו קשר אישי עם החולים ובני משפחתם וסייענו בהתנהלות מול המערכת הרפואית והכל בתיאום עם הצוות הרפואי והעובדים הסוציאליים".
 קיים סיפור מיוחד שנגע לליבך?
"סיפור אחד ריגש אותי מאוד" מספר אילן. "המתנדבים ליוו נערה חולה למשך תקופה ארוכה, ואפילו הכינו אותה לבגרויות. לצערנו, ביום שבו הייתה אמורה לעבור את השתלת מח העצם – אביה נפטר. אמה החליטה שהיא מלווה את בתה במהלך ההשתלה אך בעקבות כך, לא יכלה להגיע להלוויית בעלה. הסטודנטים שליוו את הנערה, הלכו במקומה להלוויה".
מה הייתה תגובתך הראשונית כשהבנת שהינך הולך לקבל את 'פרס הדיקן'?
"למען האמת, לא ידעתי שפרס כזה  קיים. אחר כך הבנתי שרק לאחרונה החליטו להעניק אותו" אומר אילן ". פרופסור ערן לייטרסדורף, הדיקן, אמר בטקס כי מבחינתו זהו שינוי גישה בחינוך הרופאים: מתן  דגש לצד המצוינות האקדמית, על טיפוח המעורבות החברתית".
הפרויקט נבע ממוטיב פנימי המצוי באורי לגשר על הפער הטבעי שנוצר בין הרופא למטופליו ומשפחותיהם.
"חשוב שאנו, כדור הרפואה של המחר נדע כבר עכשיו להבין את מטופלינו ע"י מתן יחס חם, ורק אז נוכל להיות רופאים טובים ושלמים יותר". אורי מתאר את חזונו.
אורי מדגיש שהפרויקט התגשם רבות בזכות רותי רדיאנו-אחות ראשית במחלקת מח העצם בהדסה. כמו כן, חייב תודות רבות לריטה אברהמוב-ראש שירותים סוציאליים בהדסה.
לאחרונה ניהול הפרויקט עבר לידיה של רוני שוורץ, סטודנטית לרפואה שציינה כי נתינה זו היא אחד השיעורים החשובים ביותר שלומדים בבי"ס לרפואה.
מאז יסודו, הפרויקט עבר דרך ארוכה. הסטודנטים ששותפים לו משוכנעים  שבעתיד ימשך ואף יורחב.
 
עשרות מתנדבים פועלים יום-יום בהדסה ומסייעים לבתי החולים שלה במילוי משימתם: הצלת חיים, טיפול בחולים ויצירת תנאים למערכת בריאות טובה יותר.
 
אנו קוראים גם לך ולך: בואו להתנדב לעזרת הדסה. כל עזרה תתקבל בברכה.
 
בתמונה: אורי אילן מקבל את תעודת ההוקרה והפרס מדיקן הפקולטה לרפואה פרופסור ערן לייטרסדורף
 
​​
website by Bynet Software Systems