דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
Skip Navigation Linksפקולטה לרפואה > עברית > דף הבית > תא הבוגרים > כתבות > פרופ' יוסף שנקר – שורד שואה וסוגר מעגל עם הגרמנים
חדשות
16/04/2015
פרופ' יוסף שנקר – שורד שואה וסוגר מעגל עם הגרמנים
לא לא    
הפרופ' היהודי הטיח בגרמנים: "גירשתם אותנו". היה זה בכנס גניקולוגי שהתקיים בברלין לפני שבועיים למלאת 90 שנה לגילוי בדיקת השתן להריון של פרופ' צונדק. לגרמנים הנדהמים הוא גם סיפר כי הוא עצמו ניצול שואה.
 
את ימי הילדות שלו העביר פרופ' שנקר בבריחה מהגרמנים. מקראקוב עד סיביר. 
הזיכרונות שלו מתחילים בימים היפים של חייו בעיר קראקוב. הוא היה בן שש בלבד כשפרצה המלחמה ושינתה את כל מהלך חייו. את ימי המלחמה עבר בבריחה עם אמו ואחותו מפולניה לרוסיה. הם עברו  במחנות עקורים, חיו בשולי הערים הגיעו לסיביר. בכל העת הזו המשפחה חוותה עוני ורעב גדול. לאחר שכבר עלו לארץ, התייתם מאביו והוא בן 13.
פרופ' יוסף שנקר - נשיא האקדמיה הבינלאומית לפוריות האדם, מרצה באוניברסיטה העברית, לשעבר מנהל מחלקת נשים בבית החולים הדסה . נסע לפני כשבועיים לברלין לכנס, בארגונו, למלאת 90 שנה לגילוי בדיקת השתן להריון של פרופ' צונדק. בכינוס העולמי לפוריות האדם השתתפו כאלפיים חוקרים, מנהלי מחלקות, נשיאי אוניברסיטאות וגינקולוגים מכל העולם. בניהם גם  חוקרים גרמניים.
פרופ' שנקר בחר לחשוף - לראשונה – בפני משתתפי הכנס, את העובדה, כי הוא עצמו תלמידו וממשיך דרכו של צונדק  וכי גם הוא ניצול שואה. שקט הושלך באולם כשנשא את דבריו והקהל היה נרגש.
 פרופ יוסף שנקר בחזית בית אשנהיים צונדק בגרמניה
ואז המשיך פרופ' שנקר ואמר: "אני כפליט שואה לא יכול לעמוד פה כנשיא האקדמיה ולא להזכיר את הימים השחורים של האוניברסיטה המפורסמת ביותר של גרמניה - אוניברסיטת שריטה, כשלקחתם את 230 הרופאים היהודים והדוקטורנטים – את כל הצוות האקדמי למעשה – וזרקתם אותם. ואני אספר לכם על אחד שאני ממשיך דרכו, פרופ' צונדק, שגם אותו אתם זרקתם והוא הגיע לישראל שם התמנה למנהל מחלקה והמשיך לעשות גדולות במדע. תראו מה הפסדתם, כשגירשתם רופאים וחוקרים גדולים. ותראו מה ירושלים הרוויחה, אליה הגיעו מי שהצליחו להינצל".
אלפיים איש היו המומים מאומץ ליבו של פרופ' שנקר שחשף את האמת שרובם מעדיפים לשכוח, גם כיום. אלא שבכך לא נגמרה הסאגה ובתום דבריו הגיעו אליו אנשי האוניברסיטה והזמינו אותו לבקר בה. "יש לנו מוזיאון המוקדש למדענים של האוניברסיטה כי יש שם בעלי המצאות רבים מאוד", אמרו לו. והנה הוא מגיע לבניין ורואה בכניסה, מעל למשקוף, מתנוסס שמו של מורו ושותפו למחקר - "בית אשנהיים צונדק".
"מי הנציח אותם?", שאל. "זה? מתקופת הנאצים", השיבו לו. "סדר זה סדר. אם הוא יהודי – זורקים אותו. אבל מדען שהביא למהפכה בתחום הגינקולוגיה – צריך להנציח. והשם מתנוסס כך כבר 70 שנה", אמר פרופ' שנקר
 
 
website by Bynet Software Systems