דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
Skip Navigation Linksפקולטה לרפואה > עברית > דף הבית > משולחנו של הדיקן
משולחנו של הדיקן
ברוכים הבאים לאתר הפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים.
ששים ושש שנים חלפו מ-1949, השנה בה נפתחה רשמית הפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה בירושלים. מאז ועד היום הכשירה הפקולטה לרפואה דורות של מיטב הרופאים ועובדי ענפי הרפואה והבריאות האחרים, כמו גם מדענים מהשורה הראשונה בתחומי המדעים הביו-רפואיים. רבים מבוגרינו מילאו וממלאים תפקידים בכירים ביותר במקצועות הרפואה, הבריאות והמחקר במוסדות הרפואיים והאקדמיים בישראל. המשימה העיקרית של הפקולטה לרפואה הייתה ועודנה להשריש את אמות המידה המקצועיות הגבוהות ביותר לתלמידינו ברפואה, בסיעוד, ברוקחות, בריפוי בעיסוק ובבריאות הציבור. כל זאת, כדי להכינם לשירות המתמקד בבריאותו וברווחתו של המטופל, לענות על הדרישות המרכזיות הנוגעות למניעת מחלות ולטיפול בהן, לאפשר התמודדות עם שאלות בסיסיות במתן הטיפול הרפואי ובמחקר רפואי בסיסי וקליני– כל זאת תוך כדי חתירה למצוינות.
הפקולטה מטפחת מחקר מדעי מצטיין במגוון רחב של תחומים ונושאים. מורי וחוקרי הפקולטה אחראיים למעל מ-40% מההכנסות החיצוניות למחקר של האוניברסיטה העברית. הכנסות הפקולטה לרפואה ממענקי מחקר חיצוניים, חלקם מהיוקרתיים והתחרותיים ביותר, עלו מעל לשלושים מיליון דולר בשנת 2015. רבים ממדענינו נמנים עם המובילים בעולם בתחום התמחותם, ומקיימים שיתופי פעולה מדעיים ברמה הלאומית והבין-לאומית. בין תחומי המחקר הבולטים: גנטיקה, חקר הסרטן, סוכרת, מחלות מדבקות, אימונולוגיה, נוירוביולוגיה רפואית, פיתוח תרופות ובריאות הציבור. מחקר תרגומי, שבו מתקיים דו-שיח רצוף בין המחקר הבסיסי למחקר הקליני הנו מוטיב מרכזי בפעילות המחקרית בפקולטה.
תפקידיו של הרופא ומאפייניו מתפתחים ומשתנים באופן תדיר, ובהתאם לכך מתקיים בבתי ספר לרפואה דיון מתמשך ונוקב באופן שבו יוכשרו פרחי רפואה לרופאים. מטרת ביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה בירושלים היא להכשיר רופאים אשר יהיו בעלי ידע רחב ומעמיק וכישורים מקצועיים מצוינים, שיאפשרו להם להעניק טיפול רפואי מעולה, המשלב אנושיות וחמלה. כמו כן מודגשת בתוכנית הלימודים הקניית הכלים הבסיסיים לביצוע מחקר ביו-רפואי משמעותי. לאור השינויים הדרמטיים המתרחשים לנגד עינינו, והתחזית לגבי תמונת הרופא העתידי, ברור שהוראה חדשנית בבית-ספר לרפואה חייבת להתמקד בפיתוח יכולות עצמיות של בוגריה לרכישת ידע ומיומנויות, אף יותר מאשר בהנחלת הידע עצמו. לאור זאת, גיבשנו בשנתיים האחרונות תכנית לימודים פרה-קלינית וקלינית משולבת, השמה דגש על תכני ליבה נדרשים והקניית יכולות לימוד עצמאי על-פי צרכי הרופא העתידי. השינויים בתכנית החדשה כוללים הוראה אינטגרטיבית ומוכוונת לפתרון בעיות, תקשוב קורסים, מתן אפשרות לשילוב מסלולי לימוד מגוונים, ועוד. יישום השינויים יחל כבר בשנת הלימודים תשע"ז וכולי תקווה, כי תכנית הלימודים החדשה תביא להכשרה מיטבית של הרופאים בבית ספרנו ותעלה את קרנם של בית הספר והפקולטה לרפואה ושל האוניברסיטה העברית.
אני מזמין אתכם ללמוד באתר זה על מגוון תכניות ההוראה והמחקר המוצעות בפקולטה שלנו. חברי הפקולטה ישמחו לייעץ לכם בבנייה ובגיבוש תכניות הלימודים שלכם וללוות אתכם לכל אורך הדרך המשותפת.
פרופ' דוד ליכטשטיין
דיקן הפקולטה לרפואה
פרופ' דוד ליכטשטיין
website by Bynet Software Systems