כניסה

ננו-אינפורמטיקה ולמידת מכונה לחיזוי התנהגות סרטנית

Prof. Ofra Benny and Yoel Goldstein in the lab
השונות הגבוהה של תאי סרטן בגידולים סרטניים היא אחת מהסיבות המרכזיות לכך שטיפולים נכשלים לעתים קרובות. למרות מחקר עשיר בתחום עדיין אין כיום כלים מספקים שיוכלו לחזות התנהגות של תאי סרטן והתפתחות המחלה או טיפולים ספציפיים לחולה. פיתוח כלי חיזוי יוכלו לשפר משמעותית טיפולים ולהאריך את חייהם של החולים. במחקר ארוך שנים נבחן האופן שבו תאים סרטניים עוברים אינטראקציות עם ננו-חלקיקים בעלי תכונות פיזיקליות שונות. על ידיד מדידת אינטראקציות מורכבות אלה אנו יכולים למדוד בעקיפין את התכונות המכניות של התאים ולסווג אותם על סמך פעילותם הסרטנית.
במחקר החדשני התגלה כי ניתן לזהות תתי-אוכלוסיות של תאי סרטן אנושיים, עם עמידות לתרופות או עם ממאירות שונה, באמצעות דפוסי בליעת ננו חלקיקים מקודדים אופטית, ולהגיע לדיוק של למעלה מ-95% באמצעות אלגוריתמים של בינה מלאכותית. הייתרון המשמעותי בשיטה חדשנית זו היא היכולת להבחין בין תאים סרטניים שנראים דומים אך מתפקדים בצורה שונה.
המחקר מספק את בסיס לכיוון חדשני המשתמש בנתונים רבים ברמת התא הבודד, בכדי להציע תובנות עם רלוונטיות קלינית שיוכלו בעתיד להתאים טיפול מותאם אישית מיטבי לחולי סרטן.
צילם: יורם אשהיים
×