כניסה

קרן דליה ואלי הורביץ בע"מ (חל"צ)

פועלת, בין היתר, לקידום החינוך וההשכלה בישראל. מעמידה לבית הספר לרוקחות באוניברסיטה העברית, מלגות מחיה לשלושה תלמידי מחקר מצטיינים, לתואר דוקטור, למשך ארבע שנים.

רשימת הזוכים:

יערה כורם

ציספלטין הינה אחת התרופות הוותיקות והנפוצות לטיפול במחלת הסרטן, אך השימוש בתרופה מוגבל הן בגלל תופעות לוואי חמורות תלויות מינון, והן בגלל עמידות אינהרנטית או נרכשת לטיפול, המגבילה את יעילותו. על אף שסונתזו ואושרו נגזרות שונות לציספלטין, לא הצליחו להתגבר באופן יעיל על העמידות לטיפול ברב סוגי הסרטן, ולכן הצורך במולקולה חדשה עודנו קיים.
במחקרה תעסוק יערה בסינתזת נגזרת חדשה של ציספלטין ובדיקת השפעותיה ומנגנון הפעילות שלה בסוגים שונים של תאים סרטניים. הנגזרת תתבסס על ציספלטין שאליה יצומדו שני מעכבים למסלולים תאיים שונים, הידועים כמופעלים ביתר בתאים הסרטניים העמידים. המסלול הראשון הינו מסלול שאחראי על ביטוי גנים של חלבוני הגנה ונטרול רעלים בתאים, והמסלול השני אחראי על דחיסת הדנ"א. שילוב המעכבים עם ציספלטין במולקולה יחידה הינו בעל פוטנציאל לפעילות מוגברת ויעילה יותר של ציספלטין, ועל כן השאיפה היא בסופו של דבר להגיע לכדי תרופה שתיתן מענה גם לחולי סרטן שכיום מקבם טיפול המלווה בתופעות לוואי קשות, וגם לחולים שכיום ציספלטין אינו מהווה טיפול יעיל עבורם.

פייר ג'ורג'יו פוזביו

דלקת אלרגית (AI) היא תגובה המתרחשת במחלות כגון אסטמה, אטופיק דרמטיטיס, ואלרגיה למזון. ב אנשים עם נטיות גנטיות (אטופים), חשיפה חוזרת לאלרגן עלולה להוביל ל AI כרונית, אשר נכון לעכשיו ללא טיפול יעיל ובעלת צורך בכזה,לכן יש חשיובת גבוהה לפיתוח אסטרטגיות טיפוליות חדשות נגד דלקת אלרגית, המעורבים למשל קולטנים מעכבים (IRs) ומסלולי דעיכה.
חלק מהמחקר שלי מתמקד ב- CD300a הקולטן המעכב ובתפקידו בדעיכת הדלקת. הייחודיות של קולטן זה טמון ביכולתו לאגד ליפידים, במיוחדphosphatidylserine לידי ביטוי על קרום של תאים מופעלים או אפופטוטיים. ההשערה היא כי בקרה על פעילות קולטן זה, כאשר הוא מתבטא על גבי התאים העיקריים של אלרגיה, תאי פיטום ואאוזינופילים, עשויה להשפיע באופן חיובי על תהליך הדלקת. מחקר זה כרוך בשימוש בעכברי נוקאאוט לרצפטורCD300a
שנית, אני לומד את השפעת מתווכי דעיכת הדלקתResolvin D1  ו Lipoxin A4, על תאי הפיטום, האאוזינופילים והאינטרקציה ביניהם.כמו כן על יצירתם ע"י תאים אלו. תוצאות ראשוניות מראות שמולקולות אלה, שהיו קשורות לקולטן לפני השטח שלהן, יכולות להוריד את הסימנים הדלקתיים ואת הייצור של מתווכים פרו-דלקתיים.
פרויקטים קיימים מתמקדים בחקירה האם תאי פיטום עשויים להיות בעלי תפקיד אנטי-דלקתי ב- AI במבחנה ובבדיקותvivo.
מחקר זה מתבצע בשיתוף פעולה עם המעבדה של ברוס ד 'לוי בבית החולים בריגהם ונשים, בית הספר לרפואה של הרווארד, בוסטון.

רעות ברוק

היכולת להתרבות היא יכולת בסיסית ומהותית עבור המשך קיומם של יצורים חיים. באדם, תהליך ההתרבות נחשב ללא יעיל כך ש 20-30% מהזוגות חווים בעיה בכניסה להריון ו 10% יישארו ללא ילדים. מחקרים רבים שנערכו, מצביעים על כך שלמולקולות קטנות (מטבוליטים) ולתהליכים מטבוליים (שינויים בריכוזים של מולקולות אלה) תפקידים מרכזיים במהלך ההתפתחות של העובר טרום ההשרשה שלו ברחם. עם זאת, כיום, ידועים רק חלקים קטנים מתוך המנגנונים המאפשרים את התהליכים הללו.
בעבודתה, רעות בוחנת את האינטרקציות המטבוליות המתרחשות בין אוכלוסיות התאים העיקריות המצויות בעובר טרום ההשרשה ברחם, וכן במהלך תהליכי דיפרנציאציה של התאים הללו.
רעות מצאה שינויים מטבוליים ייחודיים החשובים לתהליכי התמיינות מוקדמת של התאים העובריים ועובדת על הבנת המסלולים המטבוליים המורכבים העומד בבסיס ממצאים אלו.
בעתיד רעות צפויה להמשיך לחקור את ההשפעה המטבולית על ההתמיינות של תאי גזע לתאים בוגרים וכן לבחון את את האינטרקציות המטבוליות שמתרחשות בין אוכלוסיות התאים השונות המרכיבות את העובר. היא מקווה להציע מנגנונים חדשים לתהליכים המתרחשים במהלך ההתבגרות של העובר ואף להציע התערבויות מטאבוליות-פרמקולוגיות שיובילו להתפתחות טובה יותר שלו.

 
×