דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
חדשות
29/02/2012
פרויקט "גישה טובה"
עמית ברטוב
לא לא    
מי אנחנו?
"גישה טובה" הוא ארגון שהוקם על ידי חמישה מתלמידי בית הספר לריפוי בעיסוק באוניברסיטה העברית בירושלים, שצברו ניסיון בשירות הצבאי, בהתנדבויות בתחומים שונים ובכללן התנסות נרחבת בעבודה עם אנשים עם מוגבלויות וניסיון הדרכתי. ניסיון זה, יחד עם בסיס תיאורטי ומעשי שספגו בביה"ס לריפוי בעיסוק הביאו לפרוייקט, במסגרתו מתקיימת סדנא חווייתית לגילאי בית ספר יסודי. המפגשים שבסדנא מהווים מעין "רצף התפתחותי" שמתחיל בדרך כלל ברתיעה או פחד מאנשים עם מגבלה, עובר דרך הכרות ואולי אף רצון לעזור, ומסתיים בהבנה של מהי שונות וקבלת עצמי כשונה. הסדנא כוללת חמישה מפגשים אחת לשבוע, ומועברת על-ידי שני מנחים, אחד מהם בעל צרכים מיוחדים. המפגשים מתעסקים בתכנים הכוללים הכרות עם מושגים מעולם הנגישות והמוגבלות, התנסות חווייתית במגבלות שונות ומפגש שמוקדש כולו לשיחה פתוחה עם המנחה עם צרכים מיוחדים. אחד החידושים שבפרויקט זה הוא העובדה שהתלמידים חווים את אותו מדריך עם צרכים מיוחדים כבעל עוצמה ויכולת לתרום, ובנוסף יכולים לשאול אותו באופן חופשי שאלות המסקרנות אותם, ובכך לסדוק את הדעות הקדומות והסטיגמה הקיימת.
 
התוכנית הוקמה לאור התפיסה כי לסביבה ככלל ולסביבה האנושית בפרט השפעה ישירה על  מידת מוגבלותו של האדם. נגישות חברתית תאפשר לאנשים עם  מוגבלויות לזכות לשוויון הזדמנויות ממשי שיאפשר להם למצות את יכולותיהם ולתרום לחברה.
 
מטרת העל של התוכנית היא לחולל שינוי ביחס החברה לאנשים עם צרכים מיוחדים ובתפיסת השונה והחריג. לעקור סטיגמות המתייחסות לאנשים עם מוגבלויות כנחותים ומוקצים. ב"גישה טובה" הניסיון לשינוי התפיסה החברתית מכוון וממוקד דווקא בפנייה לילדים והנוער, דור העתיד שלנו, שכן חינוך מגיל צעיר יש בכוחו לבסס השקפות והבנות עוד טרם השתרשו הדעות הקדומות.
 
הארגון עובד כיום יחד עם עמותת "מקום לכולם- קידום שילוב בקהילה" שבונה ומפעילה תוכניות חינוכיות העוסקות בשינוי עמדות כלפי אנשים עם מוגבלויות ובהגברת המודעות לנושא הנגישות לאנשים עם מוגבלויות. "מקום לכולם" אחראים על התכנים בבתי הספר התיכוניים, והסדנא משתלבת כחלק מלימודי אזרחות. בנוסף הארגון נכלל בתוך קרן המלגות של אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית, במחלקה למעורבות חברתית.
 
בשנה שעברה (שנה"ל תשע"א) הועברה סדנת "פיילוט" בבי"ס "ראשית", בה השתתפו שתי כיתות ה'. סדנת הפיילוט יצאה לפועל לאחר עבודת שטח מקיפה, פגישות עם פסיכולוגיות חינוכיות, אנשי חינוך, גורמים בעמותות שונות והצוות האקדמי בבי"ס לריפוי בעיסוק בירושלים. הצוות והתלמידים דיווחו על שביעות רצון מהסדנא וכיתות חדשות ישתתפו בשנה"ל תשע"ב.
 
כיום ישנה קבוצה איכותית של 14 מדריכים כאשר שבעה מדריכים הם עם צרכים מיוחדים, ורוב המדריכים הם גם סטודנטים באוניברסיטה העברית. הקבוצה עברה שלושה ימי הכנה לפני תחילת הלימודים, בהם הועברו תכנים ופעילויות סביב נושאי הסדנא. צוות ההדרכה מהווה גם הוא קבוצת העצמה, כאשר כל המדריכים מרגישים שהם נתרמים מהפעילות, ללא קשר למוגבלות כזו או אחרת.
 
אנו מעבירים בשנה"ל תשע"ב יחד עם "מקום לכולם" כ-22 סדנאות בבתי ספר יסודיים ו-16 סדנאות בבתי ספר תיכוניים, כך שמאות תלמידים חשופים לתכנים שלנו.
 
צוות גישה טובה: מרדכי עציון, אביטל צוקרמן, עמית ברטוב, עידית שמלא, טליה הישראלי.
website by Bynet Software Systems