דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
הפרעת קשב וריכוז –ADHD
הפרעת קשב וריכוז Attention deficit/hyperactivity disorder) ADHD) הינה הפרעה נוירולוגית כרונית המלווה בתסמינים של קשיים בקשב, היפראקטיביות ואימפולסיביות, וכן שילוב ביניהם. הפרעה זו הינה סיבת ההפניה השכיחה ביותר בגללה מופנים ילדים למרכזים לבריאות הנפש. בכדי לענות לקריטריונים של האבחנה של ADHD, על התסמינים להופיע לפני גיל 12, הקושי צריך לבוא לידי ביטוי בשתי סביבות לפחות (כגון בבית או בבית הספר), להשפיע על תפקוד חברתי, ו/או אקדמי ו/או תעסוקתי ולהתקיים במשך 6 חודשים לפחות.
 
שכיחות ההפרעה נאמדת בכ 7-10% מהילדים בגילאי בית הספר ובכ 2-6% מילדי הגן. הפרעה זו ממשיכה להתקיים בשכיחות גבוהה אף בגיל ההתבגרות והבגרות. ADHD הינה הפרעה נוירו קוגניטיבית כרונית אשר נמשכת לאורך רצף החיים כולו, והמערבת לקויים בתפקודים ניהוליים עם מגוון רחב של השלכות המעכבות השתתפות ופוגעות באיכות החיים בהווה ובעתיד.
 
בנוסף, ל ADHD שכיחות גבוהה של תחלואה נלווית, אשר הנפוצות ביניהן הינן לקויות למידה והפרעות פסיכיאטריות שונות כגון חרדה, דיכאון ובעיות התנהגות. אבחנות נלוות אלה משפיעות אף הן על תפקודם ואיכות חייהם של ילדים ומבוגרים עם הפרעה זו.
 
קיימים מספר תחומי מחקר המתייחסים לגורמים הביולוגיים והסביבתיים ל ADHD. התפתחות המחקר הגנטי, הנוירובילוגי והשימוש בהדמיות מוחיות אפשר התקדמות רבה בהבנת המנגנונים המורכבים העומדים בבסיס ההפרעה.
 
בספרות המקצועית מתוארים מגוון טיפולים שכיחים לטיפול ב ADHD, הכוללים טיפול תרופתי, פסיכו סוציאלי וחינוכי. טיפולים אלו נועדו לרוב לשיפור הסימפטומים העיקריים של ADHD, וכן שיפור הקשיים ההתנהגותיים, הרגשיים והאקדמיים הנלווים להפרעה.
 
מקצוע הריפוי בעיסוק , שבמרכזו התייחסות ל'ביצוע העיסוקי'(Occupational Performance) , הבא לידי ביטוי במעורבות בעיסוק ו/או בהשתתפות במארג החיים, הינו מקצוע המתאים לטיפול באנשים המתמודדים עם ADHD. התערבות בריפוי בעיסוק עם אוכלוסיה זו, תוך התייחסות להיבטים השונים של ההפרעה והשפעתם על התפקוד, עשויה לקדם את השתתפותם של ילדים, מתבגרים ומבוגרים אלה בתחומי העיסוק השונים, ולסייע בהשגת שיפור באיכות החיים שלהם ושל בני משפחותיהם.
 
© כל הזכויות שמורות למעבדה לשיקום נוירו- קוגניטיבי
איור עם כיתוב כשדניאל צריך להתרכז יש מסביב דברים שמפריעים לו
איור עם כיתוב לדניאל יש המון מרץ
website by Bynet Software Systems