דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
Skip Navigation Linksבית ספר לרוקחות > עברית > לימודים > רוקחות קלינית
רוקחות קלינית
מקצוע הרוקחות השתנה מאד בשנים האחרונות הן בבתי החולים והן בקהילה בעקבות התחזקות הכיוון הקליני. התפתחות זו גררה בעקבותיה שינויים נרחבים בקוריקולום, בתוכניות הלימודים ובסוגי התארים המוענקים עם סיום הלימודים ברוקחות בבתי הספר השונים לרוקחות ברחבי העולם.
רוקחות קלינית הינה מומחיות במדע הבריאות שביטויה בישומם של עקרונות מדעיים מתחומי הפרמקולוגיה, טוקסיקולוגיה, פרמקוקינטיקה ופרמקותרפיה , על ידי רוקחים במסגרת הטיפול בחולים.
משרד הבריאות האמריקאי ( במסגרת הגדרת תפקודיהם הקליניים של רוקחי הקהילה) מגדיר רוקחות קלינית כ"פעילויות הנעשות על ידי רוקחים לתועלתו של החולה ועיקרן זיהוי בעיות הקשורות בתרופותיו, מציאת פתרון לבעיות ומניעתן. הרוקח הקליני פועל במטרה לפתח ולעודד את השימוש הנאות והרציונאלי בתרופות ותכשירים רפואיים".
 
לימודים לתואר אקדמי ברוקחות קלינית בארה"ב ובעולם
המועצה האמריקאית לחינוך רוקחי - American Council on Pharmaceutical Education (ACPE)  המפקחת על תוכניות הלימודים והמעניקה את הרישוי להענקת תארים לבתי הספר האוניברסיטאיים לרוקחות, הגיעה למסקנה, לפני כעשור, שבנוסף להרחבת הלימודים ושינוי הדגש בהם, בכדי להבטיח את השגת המומחיות המקצועית הנדרשת מרוקח, יש לשנות את התואר, ולהעלותו לרמה שתבטא את ההתמקצעות הקלינית הנרחבת. התואר הזה הינו דוקטור ברוקחות Pharm D))  והוא מקביל לתוארי דוקטוראט מקצועיים אחרים כמו למשל דוקטור ברפואה או ברפואת שיניים (D.D.S., M.D.)
בעבר (מסוף שנות ה-ששים ועד 2000) התקיימו בארה"ב לימודי ה-Pharm D בשתי מתכונות:
  1) רמת הgraduate- - תוכנית של שנתיים לאחר 5 שנות לימוד לתואר בוגר ברוקחות;  
  2) תוכנית ישירה (entry level) של 7-6 שנות לימוד רציפות שמהן שנתיים לפחות הן לימודי הכנה (preprofessional)  במסגרת קולג' או אוניברסיטה, ו-4 השנים אחריהן הן הלימודים המקצועיים .(professional)
 
החל משנת 2000 עברו כל בתי הספר לרוקחות בארצות הברית, בהוראת ה- ACPE, ללימודי Pharm D כתוכנית ישירה  (entry level) בלעדית בקנדה ובאוסטרליה קיימות תוכניות לימוד לדוקטור ברוקחות קלינית הנמשכות 3-2 שנים לאחר לימודי הבוגר.

לאחרונה אושרו תוכניות לימודי  Pharm D בנות כ-6 שנים גם בארצות אסיה המתקדמות כגון: יפן, קוריאה, תאילנד; כאשר ביפן תוכנית ה- Pharm D  החל משנת 2004 הינה גם כן ברמת ה- .entry level

באירופה תוכניות הלימודים והתארים ברוקחות מגוונים ושונים במדינות השונות. התוכניות ברובן שמרניות עם אוריינטאציה מחקרית, אך יותר ויותר בתי ספר מאפשרים התמחות קלינית. לימודי הרוקחות נמשכים כ- 6-5 שנים, בסיום הלימודים מוענק תואר מוסמך או תואר דוקטור ברוקחות .Doctor in Pharmacy באנגליה אושרו לאחרונה תוכניות לימודים לתואר דוקטור עם התמחות ברוקחות קלינית המכונה:D Pharm  על פי המתכונת הנהוגה בארה"ב ובקנדה.
יש חילוקי דעות, הבאים לידי ביטוי מובהק באירופה וגם בארה"ב, האם כל הרוקחים חייבים להיות בעלי הכשרה קלינית מתקדמת ומקיפה כמו זו הניתנת במסגרת לימודי ה- PharmD. אולם, אין חולק על כך שלפחות נבחרת מצומצמת של רוקחים, שיקבלו הכשרה קלינית מקיפה, דרושים כחוד החנית של מקצוע הרוקחות  כדי לתת מענה לצרכים המורכבים הכרוכים בטיפול התרופתי בבתי החולים, בקהילה ובמוסדות רפואיים.

 לימודי רוקחות קלינית בארץ

בדומה לעולם כולו, גם בארץ הלך והתחזק הכיוון הקליני בלימודי הרוקחות. כבר לפני כשלושים שנים החלו להיווסף קורסים בכיוון זה הן בלימודי המוסמך והן בלימודי הבוגר. ביוני 2003 אושרה רשמית במל"ג תוכנית לתואר מוסמך ברוקחות קלינית ( M.Sc.Clin.Pharm). על פי המלצת מל"ג אושרה תוכנית זו כתוכנית ביניים עד לאישור תוכנית לימודים רחבה יותר ברוקחות קלינית אשר תקנה את התואר Pharm D. בדוח הועדה הבודקת של המל"ג נאמר: " ההתפתחות הגדולה שנרשמה בשנים החולפות בתחום הרוקחות ומורכבותו, המעבר מהתמקדות בתרופה אל ההתמקדות בחולה, פיתוח התכשירים החכמים, ההתקדמות העצומה שהושגה במחקר הגנטי, החידושים הטכנולוגיים המרשימים שהושגו ברפואה, ההתקדמות של שטח זה במדינות המערב לעומת ישראל- כל אלה מחדדים לדעת הוועדה של המל"ג את הצורך בהכשרת רוקחים קליניים בדרגה הגבוהה ביותר, בעלי תואר דוקטור ברוקחות Pharm D. הוועדה ממליצה באופן חיובי להתקדם בשנים הבאות לכיוון של הקמת תואר חדש- "דוקטור ברוקחות" Pharm D  שיהיה בנוסף לתואר הראשון ברוקחות B.Pharm ". הרוקח הקליני שיסיים את תואר הדוקטור ברוקחות יעבוד בבתי חולים ובמרפאות הקהילה ויהיה אחראי על מתן יעוץ בטיפול הרוקחי".
 


סמל רוקחות קלינית
website by Bynet Software Systems