דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
חדשות
13/06/2016
האוצרות שגילינו ברמלה וחירייה
לא לא    
התחנה הראשונה שלנו במסענו ברמלה הייתה המגדל הלבן. בתצפית ממרומי המגדל ניתן לראות את העיר רמלה וסביבתה. המגדל הלבן מתנשא לגובה 30 מ', ועולים לראשו ב-111 מדרגות. הוא החל להיבנות בהוראת הסולטאן הממלוכי אל-מלכ אל-כאמל נאצר א-דין מֻחמד, והקמתו הושלמה בשנת 1318. ככל הנראה שימש כמגדל תצפית, שכן מראשו ניתן להשקיף על גזרה רחבה, מחוף הים במערב ועד למרגלות הרי יהודה ושומרון במזרח. עם זאת, לדעת חלק מהחוקרים, במבנהו הארכיטקטוני (מינרט) נועד המגדל להיות המקום ממנו משמיע המואזין את הקריאה לתפילות המוסלמים חמש פעמים ביום. 
מגדל הלבן רמלה
תחנתנו השנייה הייתה בריכת הקשתות. הבריכה נכנסה למיתולוגיה הישראלית כאשר שימשה כאחד מאתרי הצילום של הסרט "חסמבה ונערי ההפקר". בסרט נראתה חבורת הסוד בורחת על גבי סירות אל תוך חלל גדול וקסום, הוא בריכת הקשתות.
 
סירות בבריכת הקשתות
שרדותה של בריכת הקשתות, למרות אלף ומאתיים השנים שחלפו מיום הקמתה, וחרף רעידות האדמה הקשות שהחריבו חלקים גדולים מהעיר רמלה, מהווה עדות נדירה לטיב המבנה, ומשמשת דוגמה ומופת לאדריכלות המוסלמית.
מאגר המים התת-קרקעי נבנה בשנת 789 כמאגר מים מקורה לתושבי רמלה והיום הפך למקום בילוי  משפחתי וחברתי.
 שוק רמלה היה תחנתנו הבאה, זהו אחד השווקים הצבעוניים והיפים ביותר בארץ. הוא הוקם לפני 100 שנה. היום הוא מקום לקניות וחוויות קולינריות נפלאות. לאחר טעימות מגרות של דגימות ממאכלי השוק, נלקחנו למסעדה בוכרית אותנטית שבה המשכנו לחגוג וליהנות מתוך מבחר גדול של סלטים, חמוצים, בשרים ומעדנים אחרים.
התחנה האחרונה שלנו הייתה חירייה, המרכז לטיפול בפסולת עבור גוש דן (תל אביב, חולון, רמת גן, בת ים, בני ברק, גבעתיים). המרכז הוקם בשנת 1952מאז  שימש כמטמנת אשפה. ההר הגיע לגובה של 60 מטר, התפרש על פני כ- 450 אלף מ"ר, ובעל נפח אשפה של כ- 16 מיליון קוב פסולת. בשלב זה הגיעו למסקנה שהשפעתו הסביבתית שלילית ולכן נסגר בשנת 1998. בשנת 2001 שוקם ההר והפך לפארק "ירוק". הפארק היום מלא בדשא ירוק, גנים, נחלים ואגמים, וידוע כיום בשם פארק אריאל שרון, מקום מצוין לפיקניקים, אוויר צח ונופים מדהימים של אֵזוֹר מטרופוליני נרחב.
נוף פנורמי מחירייההקמת מערכת איסוף הגז. כתוצאה מתהליך הפירוק הטבעי של הפסולת, בבטן ההר נוצר ביוגז- גז המורכב בעיקר מגז המתאן, הנחשב למקור לאנרגיה ירוקה, משמש ליצירת חשמל, ומהווה תחליף נקי לדלקים המזהמים הקיימים בתעשייה המערכת המהפכנית לפירוק פסולת והפקת חשמל באופן טבעי, יחד עם שיטות מחזור חדשניות, מאפשרת ייצור אנרגיה יעילה, מים להשקיה, זבל אורגני, וריהוט גן.
מרכז חירייה הפך למיזם הסביבתי הגדול בישראל ומקור גאווה עצום  לערי גוש דן, ובצדק!


 
 
 
website by Bynet Software Systems