דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
Skip Navigation Linksבית ספר לרוקחות > עברית > דף הבית > זרקור חוקר - עפרה בני
זרקור חוקר - עפרה בני
דר עפרה בני נולדה וגדלה בראשון לציון. לאחר שירותה הצבאי בחיל הרפואה החלה את לימודיה לתואר הנדסת ביוטכנולוגיה בטכניון בחיפה. ב-2001 לאחר השלמת התואר המשיכה את לימודיה בטכניון במסלול ישיר לדוקטורט בהנחיית פרופ' מרסל מחלוף במחקר שהתמקד בפיתוח מערכות פולימריות לטיפול מקומי בסרטן מוח מסוג גליומה. במחקרה הראתה שניתן לטפל מקומית בגידולי מוח על ידי שחרור מבוקר של פפטידים המעכבים יצירת כלי דם המזינים את הגידול הסרטני (אנטי אנגיוגנים) ממיקרוספרות של PLGA. עבודת הדוקטורט הניבה מספר מאמרים ב- FASEB journal וב Clinical Cancer Research והוכר בפרס מ- Controlled Release Society.
עם סיום הדוקטורט בסוף 2006 החלה עפרה את הפוסט-דוקטורט באוניברסיטת הרווארד ובית-החולים לילדים בבוסטון מסצ'וסטס בהנחייתו של ד"ר יהודה פולקמן, אבי תחום האנגיוגנזה, שהוכיח שגידולים סרטניים תלויים ביצירת כלי דם, ומניעתם יכולה לשמש כאסטרטגיה טיפולית בסרטן. דר' בני התמקדה בשיפור תרופה אנטי אנגיוגנית רחבת טווח TNP 470 על ידי הינדוסה מחדש למטרת טיפול בסרטן. ה TNP-470 מעכב אנזים מתיונין אמינופפטידז המבוטא ברמות גבוהות בתאי כלי הדם ובכך גורם לעצירת מחזור חלוקת התא. האתגר העיקרי היה תכנון פורמולציה חדשה שתאפשר להפחית את תופעות הלואי הנוירולוגיות שהופיעו בניסויים קליניים ובו בעת לאפשר ספיגת התרופה במעי במתן התרופה דרך הפה.
להשגת מטרה זו פיתחה דר' בני פורמולציה המבוססת על קישור כימי של התרופה לפולימר מסוג mPEG-PLA. בחירת אורך הפולימר ותכונותיו אפשר את יצירת מבנה של ננו-מיצלה פולימרית ספרית בסביבה מימית. פורמולציה זו של  TNP-470הכונתה  Lodamin (מקור השם מעברית “no blood in”) הראה עדיפות ביציבות ,מסיסות ובספיגה במעי יחסית לתרופה המקורית. בנוסף, בעקבות מניעת כניסת התרופה למוח תופעות הלוואי הנוירולוגיות שיוחסו לתרופה המקורית נעלמו כפי שהודגם בעכברים. התרופה נמצאה כמעכבת גידולי סרטן שונים כולל סרטני העור, ריאות, מוח, כבד, שד, רחם ולבלב. מכיוון שהתרופה הפולימרית נמצאה בריכוזים גבוהים בכבד לאחר מתן דרך הפה, התקבל עיכוב דרמטי של התפשטות גרורות לכבד בעכברים. תוצאות ניסויים אלה פורסמו ב 2008 בשער Nature Biotechnology במאמר שהציג את פיתוח התרופה ופעילותה האנטי סרטנית.
לאחר פטירתו הפתאומית של דר' פולקמן המשיכה עפרה את עבודת המחקר במעבדתו של פרופ' רוברט דמאטו. המשך מחקרה של עפרה התמקד במחלת עיניים ווסקולרית שמכונה AMD (Age-related Macular Degeneration) הגורמת לעיוורון באוכלוסיה המבוגרת. במצבה המתקדם המחלה מאופיינת בהצטברות כלי דם ברשתית (הממוקמת בחלקו האחורי של העין) וגורמת לעליית לחץ התוך עיני ולבסוף לנזק לעצבי העין. במחקרה הדגימה עפרה שה- Lodamin הראה ייתרון בפעילותו בנסיגת כלי דם בעין לעומת הטיפולים הקיימים, ויכול להנתן בצורה פחות חודרנית ללא הזרקה.
החל מתחילת 2013, ד"ר בני היא חברת סגל במכון למדעי התרופה בבית הספר לרוקחות בפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית.  קבוצתה חוקרת את המנגנונים המעורבים באנגיוגנזה ובגורמים שמעורבים ב"עמידות" סרטנית לתרופות אנטי אנגיוגניות. המטרה היא שעל ידי הבנת המנגנונים האחראים על העמידות לתרופות אלה ניתן יהיה לפתח טיפולים חדשניים שישפרו משמעותית את עוצמת ומשך פעילותן בבסרטן. שיפור טיפולים נחקר גם ברמה המולקולרית של מציאת מטרות חדשות לתרופות וגם ברמת פיתוח פורמולציות ננו-חלקיקיות לשיפור מעבר תרופות קיימות לגידולים סרטניים.
מחקרים נוספים ממקודים בהבנת המיקרו-סביבה הסרטנית כולל המערכת הלימפתית וכיצד היא משפיעה על התפשטות הסרטן. בנוסף, המעבדה חוקרת את פיתוח אמצעים חדשניים להעברת תרופות לצורך טיפולים מקומיים במחלות ווסקולריות בפיתוח טיפות עיניים להעברת תרופות ללא הזרקה.
קבוצת המחקר של עופרה משתמשת בשיטות שונות בהן: ביולגיה מולקולרית, תרביות רקמה, מיקרוסקופיות, ומודלים תאיים לאנגיוגנזה, חדירות כלי דם וסרטן. המחקר נעשה הן בתרביות ראשוניות של תאי אנדותל ותאים לימפתיים והן תרביות תאי סרטן שונים. בנוסף יש שימוש במודלי חיות ליצירת כלי דם והשריית סרטן וגרורות. לפיתוח מערכות שחרור מבוקר של תרופות נעשה שימוש בפולימרים שונים ובשיטות אנקפסולציה והצמדה שונות.
 
דר עפרה בני
website by Bynet Software Systems