דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
חדשות
​הרוקחות כמשל לאגו, תדמית ואופי
לבנת לוירום
לא לא    
תגידו את האמת. חשבתם פעם כשהתחלתם את לימודי הרוקחות שהמקצוע הזה יעורר כל כך הרבה סקרנות מצד זרים ברגע שתסיימו אותו?

אני חושבת שזו ממש תופעה סוציולוגית שראוי לחקור.

יש בהתעניינות הזו משהו מרתק.
אל תהרגו אותי - אבל נדמה לי שמקצוע הרוקחות נתפס בציבור כמקצוע אפרורי ולא זוהר (וברור שלא בצדק!).

גם בהוליווד, וברשתות הטלוויזיה, מסכימים עם התיאוריה שלי. עובדה, מעולם לא ראיתי סרט או סדרה שמבוססת על רוקחים בתפקיד הראשי, בעוד שסרטים וסדרות על רופאים, אחיות, בלשים ועורכי דין יש למכביר.

לבנת לוירום ליד מדף עם תרופותאם זו התדמית, מה זה אומר על מי שהולך ללמוד רוקחות ועל מה שמניע אותו בחיים?
זו שאלה מעניינת שאני מקווה שנענה עליה ביחד. אני כן יכולה לומר לכם, מי לדעתי לא הולך ללמוד רוקחות - מי שמה שחשוב לו בחיים זו תדמית של זוהר או יוקרה - בדרך כלל לא יירשם ללימודי רוקחות.

ולכן, זה מדהים שלמרות שלא חיפשתי זוהר ויוקרה, ולמרות שהמקצוע נשמע כל כך לא זוהר. הוא גורף התעניינות ע צ ו מ ה. מכל מי ששומע שאני רוקחת.

וזה מה שמסקרן. אם המקצוע כל כך לא זוהר למה עצם הבחירה שלי בו מרתקת אנשים כל כך?אז כן, מצד אחד ברור האספקט ההיפוכונדרי – לפתע פתאום נפתח לשואל (בדרך כלל מגילאי 50-60 ומעלה) צוהר לעולם של תשובות ואף של אמפתיה, עולם שבו שלל התסמינים הרפואיים שלו והתרופות שהוא מקבל ממש מעניין מישהו. כנראה שאין חדווה גדולה מזו בחייו של ההיפוכונדר המצוי.
אבל מעבר לזה, עדיין, למה ההתעניינות? אני לא כוכבת קולנוע, לא נערת פיתוי במוסד, ואין לי צ'ארם של בר רפאלי.אז מה יש לי? או יותר נכון מה מרתק את השואל הממוצע שכרגע גילה שלמדתי רוקחות, שעשיתי זאת מיוזמתי ושלמען האמת אני נראית כמו בחורה נחמדה, מעט משעשעת ובהחלט לא אפרורית.

לבנת לוירום על רקע מדפי תרופות


 

 

אני בטוחה שבשלב זה (אם שרדתם עד כאן) לכל אחד ואחת מכם יש תשובה משלו.

ומה דעתי? אני  חושבת שמה שמרתק את המתעניין הממוצע הוא שבירת המוסכמות, שבירת התדמית, ואיתה ההבנה שהאפשרויות שעומדות בפני אותו אדם גדולות יותר ממה שתמיד תיאר לעצמו. הוא לא חייב להיות אסיר של נורמות ושל תדמית.

הרי אם אני יכולה לאפשר לעצמי להתעלם משיקולי תדמית. אולי גם הוא עוד יכול.

חשבתם פעם כשרק נרשמתם ללימודי הרוקחות שבעצם בחירת המקצוע תוכלו להשפיע על אנשים בסביבתכם בדרכים שלא דמיינתם? אני חייבת להודות שאותי זה בהחלט הפתיע.

שלכם,
לבנת לוירום.

הכותבת סיימה את לימודי הרוקחות בשנת 2000 באוניברסיטה העברית,
ומאז עובדת בתעשיית התרופות בתפקידי רישום, פרמקוויג'ילנס, וקומפליינס.

website by Bynet Software Systems