כניסה

ד"ר מעיין סלטון: חוקרים את בקרת עריכת הגנים במטרה לנצח את הסרטן

דר מעיין סלטון
התחלתי את הקריירה המקצועית שלי בלימודי ביולוגיה ופסיכולוגיה. במהלך לימודי המאסטר הצלחתי לשלב את תחומי העניין הללו בהתמחות בייעוץ הגנטי. בלימודי הדוקטורט התמקדתי בתיקון דנ"א ולאחר מכן המשכתי ללימודי פוסט-דוקטורט במכון הלאומי לחקר הסרטן בארה"ב (The National Cancer Institute at the NIH in Bethesda, Maryland) שם גיליתי שמניפולציה של תהליך עריכת הגנים יכול להוות פתרון לעמידות לתרופות של סרטן עור. לאחר חמש שנים חזרתי לארץ עם בן זוגי ושתי בנותי, והצטרפתי לאוניברסיטה העברית כחוקרת בפקולטה לרפואה.
במעבדה שלי באוניברסיטה העברית אנו חוקרים את המספר המועט של גנים בבני אדם ביחס לאורגניזמים אחרים פחות מורכבים. חלק מהתשובה לחוסר הנראה של גנים נוספים ליצירת אורגניזם מורכב יותר באדם, נובע מהעובדה שגן יחיד יכול לקודד חלבונים רבים ושונים באמצעות תהליך הנקרא עריכה (שחבור). גן הוא רצף קידוד המספק הוראות כיצד ליצור חלבון מסוים, אך השחבור כולל באופן סלקטיבי או אינו כולל אזורים ספציפיים של קוד זה כדי ליצור שילובים שונים, וכתוצאה מכך חלבונים מרובים מיוצרים מאותו הגן. היות ולכל חלבון יש תפקיד שונה, חשוב ביותר להבין את הקוים המנחים לחיתוך הגנים.
חריגות בשחבור נפוצות במחלות רבות, כולל סרטן. בעבודה קודמת שלנו הראינו את חשיבות תהליך השחבור עבור הפוטנציאל למציאת טיפולים חדשים לסרטן, לאחר שהבנת שחבור של גן בשם BRAF הוביל אותנו לזהות תרופה אפשרית עבור חולי מלנומה. העבודה שלנו מדגימה את יחסי הגומלין בין המדע הבסיסי למדע מעשי, ואת החשיבות בהבנת החוקיות שבתהליכי השחבור לטיפול בסרטן.
×