כניסה

מסלול צמרת - המסלול הצבאי לרפואה

ע​קרי התוכנית

בשנת 2009 תש"ע, הוקם בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית מסלול צבאי לרפואה. המסלול הוקם בשיתוף פעולה הדוק בין האוניברסיטה העברית, משרד הביטחון וחיל הרפואה, כמסלול מצוינות ללימודי רפואה.

מטרת המסלול הינה הכשרת רופאים מובילים לשירות בחיל-הרפואה ובהמשך במערכת הבריאות הישראלית.

לוגו של צמרת

אודות התוכנית

תלמידי המסלול עוברים את תוכנית הלימודים המלאה של הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית, ובנוסף, נהנים מתוספות ייחודיות הרלבנטיות ללימודי הרפואה הצבאית. התואר המוענק לבוגרים הוא תואר MD - ד"ר לרפואה של האוניברסיטה העברית.

המועמדים למסלול עוברים את מנגנוני הסינון ללימודי רפואה של הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית ובמקביל מנגנוני סינון צבאיים. הסטודנטים המתקבלים הם אלה המובילים במבחני ההערכה הקוגניטיביים ובנתונים האישיותיים.

תלמידי צמרת נהנים מטיפול וחניכה אישיים מצד סגל ייעודי בפקולטה ובחיל הרפואה. 

תלמידי המסלול נהנים מקורסים ייעודיים ברפואה צבאית כגון  מנהיגות צבאית,  תגבור ברפואת הטראומה, פגיעות מנשק בלתי קונבנציונלי, רפואת צלילה, רפואה תעופתית, רפואה הומניטרית. התלמידים מסיירים באתרים אזרחיים וצבאיים, נהנים מפעילות מודרכת במתקני הספורט המובילים של האוניברסיטה העברית ופעילויות חברתיות שונות.

תלמידים מצטיינים יכולים (באישור) לצאת ללימודי תואר שני במקביל לל​ימודי הרפואה, או לתואר שלישי PhD  בתוספת שנות לימוד וחתימה נוספת לקבע.

לתלמידי המסלול ניתנת האפשרות להגיש מועמדות ליציאה בשנה שישית לרוטציה בת כחודש בחו"ל במסגרת חילופי סטודנטים ביעדים נבחרים.

במהלך החופשות (לרב בחודשי הקיץ) התלמידים עוברים קורסים צבאיים הכוללים טירונות, קורס קצינים בבה"ד 1, וקורס חובשים להב. כלל ההכשרות מתקיימות במעמד מילואים מלבד השלמת קורס קציני רפואה שמתקיים בשירות חובה לאחר הסטאג'.

המסלול הצבאי לרפואה מעניק לבוגריו את הכלים הטובים ביותר לקריירה של רופא במדינת ישראל במסלול מרתק ותומך.  הכלים הניתנים הם האופטימליים לשרות כרופא צבאי בחיל הרפואה, ובהמשך כרופא בית-חולים, רופא אקדמי, רופא מנהל או רופא בקהילה.    

מטרות המסלול להקנות לתלמידים את כל הכלים התאורטיים והפרקטיים הנדרשים על מנת לתרום את המרב למערך הרפואי הצה"לי והאזרחי ​ולקיים את הבטחתנו הלאומית לחיילים ולמשפחתם שאם אחד יפצע או יחלה הוא יקבל את הטיפול היעיל,  המקצועי והעדכני ביותר שיש.

 

מגמות הלימוד

תוכנית הלימודים מקבילה ללימודי רפואה.

אפשרויות במקביל ללימודי הרפואה:

 • מסלול רפואה חישובית
 • לימודי תואר שני
 • לימודי PHD

 

פ​רוט הקורסים

מסלול צמרת משתלב בתוך לימודי הרפואה. בנוסף, משתתפים במספר קורסים צבאיים בהיקף של כ-320 שעות הכוללים ת​כנים צבאיים ייעודיים:

 • מבוא לרפואה הצבאית

 • רפואה צבאית

 • מערך השירות הרפואי בצה"ל

 • מנהיגות צבאית

 • מחקר וחדשנות ברפואה צבאית

 • תכנים עיוניים בפיזיולוגיה ורפואה צבאית

 • הדרכה לאורח חיים בריא (א', ב', ג')

 

תנאי קבלה

דרישות הקבלה הינן על פי דרישות האוניברסיטה והתאמה צבאית וכוללים מספר שלבי מיון.

 • תעודת בגרות
 • בחינה פסיכומטרית
 • ראיון אישי צבאי
 • מבחני מרק"ם/ מו"ר


תעודת ​​​בגרות:

הדיון בקבלה לאוניברסיטה מחייב זכאות לתעודת בגרות. האוניברסיטה מקבלת את ציוני תעודת הבגרות ישירות ממשרד החינוך. ניתן לחשב את ממוצע תעודת הבגרות לפי שיטת החישוב הנהוגה באוניברסיטה העברית באתר האינטרנט.

הממוצע הקובע לקבלה לאוניברסיטה הוא זה שיחושב במדור רישום וקבלה ואשר ישלח למועמד באישור ההרשמה.​

בחינה פסיכומטרית:

הבחינה הפסיכומטרית משמשת מרכיב חיוני בדיוני הקבלה. היא אחידה לאוניברסיטאות בארץ ומתקיימת במספר מועדים בשנה. המרכז הארצי לבחינות ולהערכה מנהל את הבחינה הפסיכומטרית.

ההרשמה לבחינה הפסיכומטרית באמצעות אתר האינטרנט של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה.

ראיון אישי:

במסלול הצבאי לרפואה כמסלול מצוינות, מתקיים ראיון אישי כחלק מדרישות הקבלה. המועמדים יוזמנו לראיון ישירות ממשרד הסגל הצבאי בבית הספר לרפואה.

הזמנה לראיון והצלחה בו אינם מהווים אישור קבלה. העוברים את הראיון בהצלחה, יזומנו להמשך מיונים של האוניברסיטה, מבחני מרק"ם.

מבחני מרק"ם :

הערכת מועמדים לפי משתנים אישיותיים כגון כישוריים בין אישיים, יכולת התמודדות עם מצבים מורכבים ואינטליגנציה רגשית. מורכב ממרכז הערכה ושאלונים אישיותיים.​


בתום כל שלבי המיון תתכנס ועדת הקבלה ולאחריה יצאו תשובות רשמיות למתקבלים.


מידע על מלגות

הסטודנטים אשר יצטרפו למסלול יזכו לדחיית שירות מרשויות הצבא עד לסיום לימודיהם, וייהנו ממימון שכר לימוד מלא ומגורים במעונות הסטודנטים של האוניברסיטה.

 

נהלי הרשמה


בעלי תפקידים

ד"ר ניר הירשהורן - ראש המסלול
גב' גלית אוהב ציון- רכזת המסלול
גב' טליה חיימוף - מזכירה
גב' רות עטיה - מזכירה

 

יצירת קשר

מזכירות המסלול ​- 02-6758643

 

×