כניסה

דבר המנהל

ביה"ס לבריאות הציבור ע"ש בראון יכול להתגאות בהישגיו הרבים ב-35 השנים מאז הוקם כבית ספר בתוך הפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה, 45 השנים מאז סיים המחזור הראשון של התוכנית הבינלאומית ו- 55 שנים מאז סיים המחזור הראשון של התוכנית הישראלית. אנחנו גאים במעל 1,200 הבוגרים הישראלים ו-860 הבוגרים הבין לאומיים מ-96 מדינות שמהווים את משפחת בית ספר בראון.

המיקום האסטרטגי בתוך בית חולים בעל מוניטין בינ"ל (הדסה) וגם הקשרים עם רפואת משפחה ורפואה בקהילה, השהות בקמפוס עם ארבעת בתי הספר האחרים למדעי הרפואה (רפואה, רוקחות וסיעוד והפקולטה לרפואת שיניים), מעבדות וספריה רפואית חדשנית, נותנים לביה"ס גישה למדע עכשווי בשיטות חדשניות. המחקרים שאנו עוסקים בהם כוללים נושאים בטווח רחב, גנטיקה וגנומיקה, אפידמיולוגיה, סביבה, מערכות בריאות ומדיניות בריאות. חברי הסגל גם חוקרים התנהוגיות בריאות וקידום בריאות.

הסגל האקדמי הקטן אך המחויב משקיע במחקר הממומן על ידי מקורות שונים בישראל ומחוצה לה, ומפרסם את תוצאות מחקריו בכתבי עת מהשורה הראשונה. הסטודנטים שלנו מוזמנים להצטרף לפעילות המחקרית בשלב התואר שני והדוקטורט.

ביה"ס הקטן אך התוסס חיים מספק מספר גדול ומגוון של תוכניות לתואר שני: בריאות הציבור (MPH), ניהול מערכות בריאות ((MHA, בריאות ציבור וטרינרית (MVPH), אפידמיולוגיה קלינית (MSc), תואר בינלאומי בבריאות הציבור (IMPH), תואר משותף MD-MPH, וכן PhD בבריאות הציבור, ותואר משולב MD-PhD. ביה"ס גם מקיים קורסים קצרים בארץ ובחוץ לארץ לקבוצות בינלאומיות של אנשי מקצוע בתחום בריאות הציבור. ביה"ס עבר אקרדיטציה של APHEA – המוסד היחיד בארץ שמחזיק באקרדיטציה היוקרתית הזו, ולאחרונה עבר הערכה של ועדה בינלאומית מטעם המועצה להשכלה גבוהה.

ביה"ס מחויב למצוינות אקדמית אותה אנחנו משמרים בעזרת תנאי קבלה קפדניים וסטנדרטים אקדמיים גבוהים לאורך תוכנית הלימודים. אנחנו בהחלט עומדים במוטו של האוניברסיטה העברית "קשה אבל הכי טוב".

לצערנו, אחד מהאבות המייסדים של ביה"ס ומנהל ביה"ס לשעבר, פרופ' ג'ו אברמסון, הלך לעולמו בשנה שחלפה. בעזרת ספריו, תוכנות המחשב שלו וההוראה (בה עסק גם בגיל 90) פרופ' אברמסון היה אות ומופת למחויבות הזו ליסודיות ומצוינות אקדמית. יהא זכרו שמור דרך ההישגים של הסטודנטים הרבים שלו ובשאיפה שהסטנדרטים הללו יישמרו לנצח.

התוכנית הבינלאומית שלנו היא מקור עצום לגאווה. דרכה אנחנו שאופים למלא את הדיבר העתיק של תיקון עולם. הבוגרים שלנו נמצאים בשטח, בממשל, באקדמיה ובארגונים עצמאיים ללא מטרת רווח, ומשפרים את הבריאות של האזרחים החלשים ביותר בעולם. היקף הפעילות של בוגרי ביה"ס ע"ש בראון בעבודה הומניטרית הוא מדהים. בכל עת שמתרחש אסון בכל מקום בעולם, ניתן למצוא בוגרים שלנו מעורבים בפעולות הסיוע. רשת הבוגרים שלנו מאפשרת לנו לשמור עימם על קשר, ולבוגרים לשמור קשר האחד עם השני. ביה"ס מחויב ללימודים מתמשכים באמצעות התוכנית האקדמית של הבוגרים, תוכנית הדוקטורט, מענקים למחקר חלוצי וכו'. כל זה לא היה מתאפשר ללא התורמים הנדיבים של ביה"ס, ביניהם קרן פירס מבריטניה ומש"ב במשרד החוץ.

אנחנו שמים דגש על שיתופי פעולה בתוך סגל ביה"ס וכן בין הסגל והסטודנטים לסגל הדסה, האוניברסיטה העברית והקהילה. דוגמאות לשיתופי פעולה פורים ומרתקים הן התוכנית הלאומית למדדי איכות במערכת הבריאות (במימון המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות ), מרכז מצוינות למחקר בחקלאות, בריאות וסביבה (במימון הקרן לבריאות וסביבה), קוהורט הילודה הירושלמי, ושותפות אקדמיה-קהילה לקידום בריאות (J-CAP) במימון משרד המדע והטכנולוגיה. כל אלה מורכבים ממספר חברי סגל, סטודנטים ושותפים נוספים באקדמיה, מערכות בריאות, ממשל או בקהילה. אלמנט נוסף בו ביה"ס מעורב בקהילה הוא בסגל המורים העמיתים, שהם חברים פעילים ובכירים במערכת הבריאות הישראלית, בעיקר במשרד הבריאות. החשיפה של הסטודנטים לפרויקטים המשותפים הללו ולמורים העמיתים עוזרים לוודא שבריאות הציבור לא נשארת רק במגדל השן, אלא קשורה הדוקות לשדה ולנושאים חשובים בעולם האמיתי.

בעולם המתמודד עם איומים פוליטיים, מיקרוביולוגיים וסביבתיים, טבעיים או מעשה ידי אדם, לא ניתן להמעיט בחשיבות העצומה של בריאות הציבור. ביה"ס שלנו ימשיך במחויבותו ליצור כלים להתמודד עם האתגרים הללו, המוכרים והחדשים. אני מאחלת ששנת 2017-2018 תהיה שנה אקדמית מוצלחת לכל משפחת ביה"ס ע"ש בראון, בתקווה לשנה בטוחה ושקטה לנו, לקהילות שלנו וליקירינו.

 

פרופ' אורה פלטיאל, MDCM, MSc, FRCPC

מנהלת ביה"ס ע"ש בראון לבריאות הציבור

×